Velikonočno tridnevje

Velika noč je najpomembnejši krščanski praznik. Največji čudež in temelj naše vere, ki je vstajenje Jezusa Kristusa od mrtvih. Praznik veselja in upanja. Vrhunec velikega tedna (od cvetne nedelje), velikonočnega tridnevja, ki se prične z velikim četrtkom.

Veliki četrtek

Na veliki četrtek dopoldne škofje skupaj z zbranimi duhovniki in verniki v stolnih cerkvah slovenskih škofij darujejo krizmene maše, ki so ime dobile po sveti krizmi – oljčnem olju, nad katerim škof zmoli posvetilno molitev. Olje posvečuje le škof, obred posvetitve pa se opravlja enkrat na leto. Duhovniki pri krizmeni maši tudi obnovijo duhovniške obljube.

Maša na veliki četrtek zvečer spominja na Jezusovo zadnjo večerjo, ustanovitev evharistije in službenega duhovništva. Verski obredi velikega četrtka lahko vključujejo tudi umivanje nog, kot je to storil Jezus Kristus apostolom. Med mašo zvonovi utihnejo, na koncu se z oltarjev odstrani okrasje, Najsvetejše se prenese v tabernakelj na stranskem oltarju (ječo), pred katerim poteka češčenje vernikov.

Veliki petek

Veliki petek je dan Jezusovega trpljenja in smrti na križu. Dan tišine in češčenja, strogega posta. Edini dan v letu, ko ni maše. Obredi velikega petka so najstarejša in najbolj častitljiva dediščina starokrščanskega bogoslužja in pobožnosti. Opravilo velikega petka ima tri dele. Začne s v tišini s počastitvijo Najsvetejšega v stranskem oltarju. Sledi bogoslužje Božje besede: branje beril in pasijona ali poročila o Jezusovem trpljenju ter prošnje. V drugem delu častimo križ. V tretjem pa je obhajilni obred. Tudi na ta dan naj bi prevladovala misel na Kristusovo zmago.

Velika sobota

Velika sobota je dan zmede učencev, pretresenih zaradi smrti njihovega Učitelja. Jezus je v grobu. Cerkev tiho premišljuje pomen Kristusovega trpljenja in smrti za nas. Z vigilijo na veliko soboto zvečer pa se slavi Kristusovo vstajenje. Vigilija vključuje bogoslužje ognja s prižigom velikonočne sveče, ki se v procesiji nosi v cerkev; bogoslužje Besede z branji beril iz Stare zaveze in Nove zaveze, ki ponavljajo glavne dogodke zgodovine odrešenja; oglasijo se zvonovi; krstno bogoslužje, pri katerem verniki obnovijo obljube svojega krsta; pogrne se oltar; z evharističnim bogoslužjem slavimo Kristusovo zmago nad smrtjo in njegovo stalno navzočnost med svojimi učenci in posnemovalci v znamenju kruha in vina. Že zjutraj pa je blagoslovitev ognja in vode, čez dan blagoslovitev velikonočnih jedil.

Papež Frančišek:

Vigilija nas spominja, da luč vstajenja korak za korakom razsvetljuje pot.

Velikonočno tridnevje
Pomakni se na vrh